K tejto krajine nepripadali žiadne veľké očakávania, to nám aj hlavné mesto, Sofia, potvrdila.
Doposiaľ sme prešli 1695 kilometrov a minuli sme okolo 160 eur bez ubytovania a ciest. Tieto položky sme si museli rezervovať a vyplatiť už pred eurotripom.
Cesta z Rumunska do Bulharska
Vybrali sme si nočný autobus, s vierou, že cesta bude pokojná a hladká. Opak bol však pravdou. Šesť hodinová cesta z Bukurešti do Sofie lémoval diskomfort a dlhá hraničná kontrola. Jedným slovom, krkolomné.
Za lístok z Bukurešti do Sofie sme FlixBusu zaplatili 13 eur.
Po príchode na hraničný priechod z Rumunska do Bulharska sme museli všetci, okrem Rumunov, vystúpiť a preukazovať sa buď negatívnym testom alebo “green passom” s plným očkovaním.
Neskôr už žiadne zdržania nenastali.
Ak cestujete FlixBusom, alebo aj iným, vždy sa snažte obsadiť miesto naľavo od zadných dverí. Je to najkomfortnejšie miesto, nikto nesedí pred vami, je tam len záchod a schody. Máte tak “bussiness class” v autobuse.
Všetko významné za deň
Už cestou z autobusovej stanice o šiestej ráno sme mali možnosť prejsť všetko významné v meste, po ceste do parku pri našom airbnb.
Airbnb nás na tri noci stálo 60 eur, čo je 30 eur za jedného v centre Sofie.
Žalúdky nám už žiadali niečo zajesť, tak sme podľa odporúčaní navštívili raňajkáreň “Furna”, kde sme sa aj do sýta naraňajkovali. Personál bol milý, hlavne vedel po anglicky. Mínusom bolo to, že nemali toaletu, utekať sme museli do najbližšieho nákupného centra.
Čo vidieť v Sofii
Nechcem byť drzý a napísať “nič”, tak spomeniem aspoň zopár tipov, ktoré v Sofii vidieť treba. Avšak, pred odchodom do Sofie, viacnásobne sa sami seba opýtajte, či tam naozaj chcete ísť, či niet lepšej destinácie, ktorú chcete navštíviť.
- Nevskyho Katedrála
Bola postavená v 19. storočí na počesť padlých hrdinov pri bojoch proti Osmanom. V noci nadobúda svoje čaro, keď je osvetlená teplým svetlom, ktoré simuluje západ Slnka.
Interiér je zdobený freskami, ktoré sú však tmavé a vyžarujú pochmúrnu atmosféru. Dostanete sa sem z východiskovej ulice Vithosha boulevard za 15 minút normálnou chôdzou.
- Vitosha boulevard
Je to zhruba kilometrová ulica, ktorú lemujú rôzne podniky od samoobslužných obchodíkov, cez naozaj veľmi dobré zmrzlinárne až po reštaurácie a bary. Ulica je pomenovaná po vrchu Vitosha, ktorý sa tyčí nad Sofiou a poskytuje na ňu tiež nádherný výhľad.
Najzábavnejšie a najzaujímavejšie čo nám táto hlavná ulica ponúkla, boli majstrovstvá Európy vo futbale, keď sme sledovali spolu s množstvom iných ľudí finále, kde nakoniec vyhralo Taliansko (všetci sme mu tam fandili až na pár tragédov, ktorí doslova prezliekali dresy).
Najlepšiu zmrzlinu sme ochutnali na Vitosha boulevarde v caffeterii Confetii. Dva kopčeky v kornútku tu stáli 2,5 eur, no stali za to.
- Národný palác kultúry
Jeho okolie ovlažuje komplex fontán a mesto ochladzuje rozsiahla mestská zeleň v tomto parku. Je to obľúbené miesto pre “skejterov” a iných, ktorý voľným štýlom preskakujú schody a podobne.
Je to tiež obľúbená a vyhľadávaná destinácia pre miestnych podivínov a mladých ľudí s preliatym alkoholom v nenápadných fľašiach. No i zaľúbené pary si tu prídu na svoje.
Na deň odletu sme sa tešili ako na vianočný darček. Tam však nastali komplikácie, avšak skôr šlo o čas, keďže na letisku v Sofii vás netradične preverujú už pred odletom. Po naskenovaní palubného lístka nás klasicky poslali na bezpečnostnú kontrolu, no potom sme boli navedení spolu s ostatnými na kontrolu cestovných pasov, čo je na letiskách pri vstupe do krajiny skôr unikát ako samozrejmosť.
Celkové výdaje na život v Sofii za tri dni, boli nie viac ako 70 eur.
Všetko sme to však našťastie prešli a pokračujeme do Atén a tam dúfame, že toho uvidíme a zažijeme oveľa viac.