Okres Žarnovica je jeden z najmenších okresov, no napriek tomu skrýva veľké bohatstvo.
Približne 26-tisíc obyvateľov, 425 kilometrov štvorcových, 16 obcí a dve mestá. To sú základné údaje o stredoslovenskom okrese Žarnovica. Pre mnohých ľudí je táto oblasť veľká neznáma. Ukrýva však množstvo historických pamiatok a nádhernú prírodu. V nasledujúcom článku vám dáme päť tipov na miesta, ktoré sa v tomto okrese určite oplatia navštíviť.
Rozhľadňa Háj
Táto pomerne nová rozhľadňa sa nachádza neďaleko Novej Bane. Okolie tohto mesta síce ponúka hneď niekoľko pekných vyhliadkových lokalít, ale Háj nepochybne patrí medzi tie najkrajšie. Môžete vidieť Novú Baňu, Štiavnické vrchy, Pohronský Inovec či Vtáčnik. Rozhľadňa sa nachádza pri bývalom kameňolome, kde sa kedysi ťažili horniny na výrobu mlynských kameňov. Okrem toho tam stojí dnes už schátraná ubytovňa pracovníkov kameňolomu, ohnisko i pamiatka na ťaženie v lome – napodobnenina železničného vozu, vŕtačky v skale i replika úložiska dynamitu. Magické je aj okolie kameňolomu, ktoré je od rozhľadne vzdialené asi dve minúty chôdze.
Zrúcanina hradu Revište
Hrad Revište sa nachádza neďaleko okresného mesta Žarnovica, konkrétne pri obci Revištské Podzámčie, pričom sa zaradil medzi tzv. strážne hrady. Vybudovali ho koncom 13. storočia a začiatkom 14. storočia. Po Tököliho povstaní bol hrad vypálený a ťažko poškodený, ale podarilo sa ho obnoviť. Zaujímavosťou je, že posledný hradný pán, Žigmund Dóczy, bol sťatý po dobytí Žarnovice Turkami. Na hrad vedie z Revištského Podzámčia aj náučný chodník s informačnými tabuľami.
Kláštor benediktínov v Hronskom Beňadiku
História benediktínskeho kláštora v Hronskom Beňadiku siaha až do roku 1075, kedy bol objekt vysvätený. Postupným budovaním vznikol z komplexu prienik gotického, románskeho i barokového slohu. Nachádza sa tu aj hrobka rodu Koháryovcov či u nás mimoriadne cenný chrámový organ. Kláštor je od roku 1970 Národnou kultúrnou pamiatkou a v roku 2019 ho svätý otec František povýšil na Baziliku minor. Za zmienku stojí aj to, že neďaleko od kláštora sa nachádza Kaplnka Božej krvi, kde sa nachádza relikvia pôvodného plátna s krvou Ježiša Krista.
Zdroj: Beautiful Slovakia
Andezitové kamenné more
Neďaleko obce Malá Lehota sa nachádza jedno z najmenších kamenných morí na našom území. História andezitového kamenného mora pri Malej Lehote siaha, rovnako ako pri Pútikovom vŕšku, do čias štvrtohôr. Jednoduchou rečou, ide o časť vyhasnutého andezitového lávového prúdu, ktorý sa rozpadol na množstvo hornín. V minulosti bolo kamenné more väčšie, ale miestni obyvatelia časť kameňov použili na stavbu domov. Od roku 1975 je táto lokalita označená za Národnú prírodnú pamiatku. Okrem kamenného mora však v Malej Lehote môžete navštíviť aj Jazvinskú jaskyňu, ktorá je domovom pre šesť druhov netopierov.
Pohronské múzeum v Novej Bani
Novobanské Pohronské múzeum sa nachádza v budove bývalej mestskej radnice. Návštevníkom ponúka expozície rôznych predmetov z regióna Gron, niektoré dokonca už z čias praveku. Zaujímavá je aj samotná budova. Nachádzajú sa v nej maľby uhorských panovníkov a pod ňou mestské katakomby. Jedna legenda dokonca hovorí, že Mária Terézia dala pod touto radnicou vybudovať tunel, ktorý údajne vedie až do kláštora v Hronskom Beňadiku.