23. decembra 2024

Ustupujúca pandémia na Slovensku spolu s uvoľňovaním opatrení umožnia Slovákom stráviť leto v rôznych kútoch krajiny bez väčších obmedzení. O pár týždňov odídu tisícky obyvateľov nielen do zahraničia, ale zamieria aj k tuzemským lákadlám. Niektorí autom, iní po železnici. A práve cestovanie vlakmi je v súčasnosti jedným z najpozitívnejšie vnímaných spôsobov dopravy. Dôkazom sú aj čoraz väčšie investície Európskej únie práve do železníc. Slovensko je zároveň jednou z krajín sveta, kde sa nachádza pomerne hustá koľajová sieť. Medzi všednými trasami preto možno nájsť aj skutočné klenoty, ktoré sa oplatí absolvovať.

Do srdca krajiny cez nádhernú prírodu

Zdroj: WIKI

Centrum stredného Slovenska sa nachádza v obkolesení hôr a dostať sa sem nie je jednoduché. Už aj stavitelia prvých koľají vedeli, že potiahnuť trasu cez terén plný skál, kopcov, dolín a úzkych priestorov nebude jednoduché. Nakoniec sa im to podarilo a dnes sa môžeme kochať skvelými výhľadmi. Miestnu scenériu skvelo dopĺňa aj pieseň od Honza Nedveda s názvom Nad Banskou Bystricí. Spieva v nej o kráse tohto mesta: „Nad Banskou Bystricí je noc.“ Pohľad na takéto nočné mesto sa pravidelne naskytuje rušňovodičom i cestujúcim v záverečnej časti tejto trate smerom z Martina do Banskej Bystrice. Človek akoby opustil civilizáciu a ocitol sa vo vozni uprostred hlbokých lesov.

Staviteľský skvost Slovenského štátu

Zdroj: WIKI

Na východnom Slovensku zaujme predovšetkým trasa Prešov – Vranov nad Topľou. Jej súčasťou je železničný viadukt v Hanušovciach nad Topľou, ktorého piliere dosahujú výšku až takmer 30 metrov. Jeho výstavbu dokončili počas druhej svetovej vojny a obdobnú stavbu nenájdete ani v okolitých krajinách. Mohutne pôsobiace piliere zasadili priamo do obce a stali sa jej dlhodobou súčasťou. Ak máte to šťastie a v doline je hustá hmla, akoby ste sa vznášali na oblohe. A to ste len vo vlaku…

Kľukato popod Kráľovou hoľou

Zdroj: WIKI

Ak by cez Margecany nešla železnica, asi by o tejto dedinke takmer nikto na Slovensku nevedel. Dnes sa jej názov ozýva zo stoviek reproduktorov na nástupištiach po celej krajine. A čo viac, začína tu prenádherná trasa. Neelektrifikovaná jednokoľajka vedie cez pokojný kraj Horehronia a ponúka niekoľko výhľadov. Napríklad vodná nádrž Palcmanská maša a jej okolie. Pokojne sa tu môžete zastaviť a prejsť sa do malebnej obce s príznačným názvom Dedinky. Hneď za kopcami leží Stratená, ktorá v obkolesení prírody ako z rozprávky skutočne pôsobí ako taká stratená osada uprostred rozprávkového lesa. Trať tiež smeruje popri jednom z najznámejších vrcholov u nás – Kráľovej holi. Ak sa nestačíte vynadívať na jej majestátnosť, váš vlak prejde tzv. Telgártskou slučkou, ktorej súčasťou je aj Telgártsky či Chmarošský viadukt. Sú to veľmi často fotografované viadukty, akých u nás nie je veľa.

Slovenský Semmering pri Kremnici

Zdroj: WIKI

Za pomyselného víťaza kategórie najkrajšia železničná trať na Slovensku môžeme pokojne označiť trasu z Hornej Štubne cez Kremnicu do Zvolena. Častokrát ju označujú za „Slovenský Semmering“ podľa rakúskej trati, ktorá je dokonca zapísaná v zozname UNESCO. U nás prechádza veľmi náročným terénom a nachádza sa na nej jediný galériový tunel u nás. A čo viac, keďže sa vinie v srdci Slovenska, spájajú sa s ňou aj príbehy Slovenského národného povstania. Po koľajach tu v roku 1944 jazdil napríklad pancierový vlak s názvom Štefánik. Dnes je odstavený, resp. vystavený neďaleko železničnej stanice vo Zvolene. Taktiež tu došlo k nehode nemeckého transportu, pri ktorom zahynuli stovky ľudí. Kombinácia fascinujúcej histórie a prenádherných výhľadov z nej robí to najlepšie, čo na Slovensku máme.

 

Samozrejme, pekných trás je v našej krajine oveľa viac.  Sú dôkazom, že obdivovať genialitu starých staviteľov sa dá aj u nás a cestovanie vlakmi nemusí byť len o snahe dostať sa z bodu A do bodu B. Nasledujúce leto bude skvelou príležitosťou, keď bude vhodný čas si spomenuté trasy prejsť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *