Či už ide o mládežnícke výmeny, tréningy pre pracovníkov s mládežou, alebo samotným dobrovoľníctvom, projekt Európskej únie, Erasmus + vám sprístupní objavovanie nových kútov zeme a tiež vzdelanie úplne zadarmo.
„Okrem neformálneho vzdelávania, ktoré ponúkajú krátkodobé projekty Erasmus + sa dostanete aj k zábave, láskam, priateľstvám a zážitkom na celý život.“
Cestuj a spoznávaj svet zadarmo a bav sa
Výhodou Erasmus + je to, že nie je podmienkou byť študentom. Organizácie, ktoré vypracovali konkrétny projekt, vám preplatia všetky náklady vrátane cesty, ubytovania či stravy. Ľudia si často myslia, že Erasmus je výlučne pre študentov vysokých škôl a preto ani ďalej s hľadaním nepokračujú. Faktom je však to, že do neformálneho vzdelávania, akým je napríklad kategória mládežnícke výmeny, sú prístupné rôznym vekovým kategóriam, a to napríklad pre maloletých, študentov ale aj absolventov a starších ľudí.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Pointa erasmov je jednoduchá
Hlavnou úlohou projektov Erasmus + je nadobudnutie takzvaných „soft skills“, ktoré jednotlivcom pomáhajú rozvíjať kritické myslenie, proeurópske myslenie, komunikáciu v cudzom a tiež materskom jazyku a mnoho ďalších. Jednou z úloh je poukázať na kultúrnu rozmanitosť, ktorá má v Európe čoraz väčšie zastúpenie v podobe rôznych náboženstiev, etnicity a podobne. Buduje kultúrnu a európsku identitu v každom z účastníkov. Nevyhnete sa ani zábave, ktorá je na každom projekte nezabudnuteľná. Skončením workshopov, ktoré máte cez deň povinné sa končia „formality“ a vy sa môžete bavíť s ostatnými, ako len chcete.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Talent night na projekte v Estónsku. Privítajte skupinu Ozone.
Aktuálne témy, otriasajúce demokratickými spoločnosťami
Priučiť sa na týchto projektoch môžete v rôznych témach. Sú to najmä témy, ktoré aktuálne rezonujú v spoločnosti. Okrem tejto neformálnej stránky vzdelávania, ktorá je na projektoch Erasmus + nosnou, budete mať možnosť spoznávať ľudí z rôznych kútov sveta, budovať si priateľstvá, ktoré vám otvárajú dvere do sveta, v akomkoľvek kontexte. Sú tam zelené témy pre environmentalistov, témy spojené v odvetví umenia, stravovania, športu, marketing a mnoho humanitných tematických okruhov. V podstate na erasmoch nájdete všetko, čo sa vás týka a čo vás zaujíma.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Zadarmo chutí lepšie
Je to úplne zadarmo. Jediné, čo musíte spĺňať je rozhranie vekovej kategórie, ktoré sa každým projektom líši a preto sa nemusíte báť, že len kvôli veku nezapadnete. Sú projekty, ktoré umožňujú zúčastniť sa skupinám ľudí do 18 rokov, od 18 rokov a mnoho ďalších variánt. Stretli sme sa už aj s tým, že na mládežníckych výmenách boli ľudia starší ako 40 rokov, zastávali funkciu „team leader“. Každá národnosť má na projekte svojho „vedúceho“, ktorý dohliada len na to, aby boli jemu zverení účastníci na workshopoch včas. Jeden tím by mal mať minimálne päť členov a jedného lídra, ktorého vek sa neobmedzuje. Zažili sme erasmus, kde bolo v národnom tíme aj 16 účastníkov, na toľkých ľudí už bolo treba dvoch tím lídrov.
Celoživotné priateľstvá a lásky
Je to skvelým kanálom získavania si priateľov, alebo aj romantických väzieb na celý život. Zábava na takýchto projektoch neabsentuje. Ten, kto už na podobnom projekte doma, alebo v zahraničí bol, vie o čom hovoríme. Bonusom je aj to, že aj ľudia s nižšími finančnými príjmami, si týmto spôsobom môžu cestovať po svete, učiť sa a získavať skvelé kontakty, priateľstvá a možno aj partnera na celý život. To všetko vďaka projektom od Európskej komisie.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Erasmus na Slovensku nie je o nič menší zážitok. City game v Košiciach.
Nadobudnite zručnosti, ktoré vás osobnostne posúvajú vpred
Sami sme boli svedkami mnohých ľúbostných afér, medzi účastníkmi projektu. „Aj po projekte sa s účastníkmi z predošlých erasmov stretávame a vytvorili sme si tak puto na celý život s ľuďmi spoza hraníc. Osobne som mal románik s dievčatami z rôznych krajín, ktoré trvali niekoľko mesiacov, naučil som sa základy mixovania hudby, digitálny marketing a správu reklám, komunikovať s ľuďmi v cudzích jazykoch a základy tých, ktoré som sa v živote neučil.“, prezradil účastník projektu.
Dokázalo sa aj to, že až 33% „erasmákov“, majú zahraničné lásky. Z toho 27% ľudí má s nimi dlhodobý vzťah. Preukázalo sa ja to, že na erasmoch sa od roku 1987 počalo už viac ako milión detí. Preto ak by ste aj na erasme mali nejaký románik, odporúčame ochranu.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Projekt v chorvátskom Šibeniku. Našli sme opustenú loď kde boli parties.
Vyhľadávanie projektov nebolo ľahšie
V súčasnosti je veľmi ľahké vyhľadať nejaký z popísaných projektov na facebookových stránkach. Po zadaní kľúčových slov „erasmus +“, alebo „youth exchages“ vám vyhodí nesmierne množstvo skupín, kde sa môžete prihlásiť. Takéto vyhľadávanie vrelo odporúčame. Na Slovensku existujú aj mládežnícke organizácie a agentúry. Tie vám celý projekt sprostredkujú, no väčšinou si pýtajú zbytočný účastnícky poplatok za posunutie projektu k vám.
Ísť na takýto projekt je jedinečná možnosť, ktorá vám obráti svet naruby. Zistíte ako jednoducho čerpať z výhod Európskej únie a otvoria sa vám dvere kdekoľvek vo svete. Po každom projekte získate aj certifikát s názvom YOUTHPASS. Je možné ho využiť na pohovoroch. Z vlastnej skúsenosti hovoríme, že tieto certifikáty dopomohli na pohovore ku konečnému prijatiu do danej práce.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame