23. decembra 2024
Chorvátske mesto sa dostalo do hľadáčika turistov aj vďaka svetoznámemu seriálu Game of Thrones. Šibenik v tomto seriáli stvárňuje mesto Braavos, v ktorom trénovala Arya Stark. Pamiatky však nie sú zďaleka všetko, čo v tomto meste štyroch pevností môžete vidieť. My sme tam strávili 10 dní a spísali sme všetko, čo o meste potrebujete vedieť.

Kde si dáte najlepšiu jadranskú zmrzlinu?

Zdroj: Pixabay.com

Chorvátske mesto sa dostalo do hľadáčika turistov aj vďaka svetoznámemu seriálu Game of Thrones. Šibenik v tomto seriáli stvárňuje mesto Braavos, v ktorom trénovala Arya Stark. Pamiatky však nie sú zďaleka všetko, čo v tomto meste štyroch pevností môžete vidieť. My sme tam strávili 10 dní a spísali sme všetko, čo o meste potrebujete vedieť.

V článku sa dozviete:

  • Kde sa Šibenik nachádza, ako sa dostať do mesta a čo je najvhodnejšia forma prepravy v uliciach.
  • Čo sa v meste a jeho okolí oplatí vidieť.
  • Kde v meste sme mali najlepšiu jadranskú zmrzlinu.
  • Ktoré bary sa oplatí navštíviť.
  • Aké sú ceny potravín, benzínu či ubytovania.

1. Kde sa Šibenik nachádza?

Klenot oblasti Jadranu je situovaný pozdĺž ústia rieky Krka, čo je zároveň najkrajšia časť východného pobrežia Jadranského mora. Šibenik je prístavné mesto, čiže k slnečným plážam nie len že nemá ďaleko, prakticky na nich leží.

zdroj: reprofoto Google Maps

2. Ako sa do mesta dostanem?

Ak sa chcete dostať letecky do Šibeniku, musíte zvoliť miesto príletu Split alebo Zadar. Z týchto miest sa do klenotu Jadranu dostanete najjednoduchšie autobusom alebo požičaným autom. Odporúčame letieť z Viedne a cestu dokončiť autobusom.

Ak vám nevadí dlhšia cesta, môžete cestovať autobusom z Bratislavy. Je to finančne menej náročné, ale zaberie to zhruba 10 až 11 hodín cesty. Túto variantu odporúčame skôr dobrodruhom a fanúšikom „road tripu“.

Bez ohľadu na to, ako dlho budete cestovať, atmosféra a zážitok z mesta za tú cestu naozaj stojí.

zdroj: reprofoto Rome2rio

3. Aký čas je v Šibeniku?

Mesto sa riadi podľa Stredoeurópskeho časového pásma (SEČ, UTC+1). Čas je teda rovnaký ako na Slovensku. Nečakajú vás žiadne nedorozumenia alebo nutnosť nastaviť sa na iné časové pásmo.

4. Aké je v Šibeniku počasie?

Chorvátsko má vďaka stredozemnému moru a horským hrebeňom na východe mierne podnebie. Ak si chcete užiť letné počasie a príjemnú teplotu mora, najlepšie obdobie na návštevu sú mesiace jún až september.

August je najteplejším mesiacom celého leta, čo znamená takmer žiaden dážď a jasno. Priemerná teplota vzduchu v auguste je 27 stupňov Celzia. More nijako nezaostáva, dosahuje teploty až 25 stupňov Celzia.

Dobré je však prísť aj o čosi skôr. Máj a október sú tiež dobrými mesiacmi na návštevu. Počas nich je tam príjemná teplota vzduchu, no v apríli od Šibenika teplé more nečakajte.

Marec a apríl sú mesiacmi, ktoré sa vyznačujú hlavne obdobiami dažďa. Najviac zrážok však Chorváti očakávajú koncom jesene a začiatkom zimy.

zdroj: Denis Dufala

5. Ako sa prepravovať po meste?

Z vlastných skúseností odporúčame prepravu bicyklom, nanajvýš skútrom. Menej nároční nebudú mať problém prejsť si všetko peši, čím si zaistia dokonalý pôžitok a vychutnajú si očarujúcu atmosféru tohto prístavného mesta.

zdroj: Denis Dufala

Funguje aj boat taxi, ktoré si za kilometer pýta zhruba 10 EUR, čo sa vám však vyplatí len ak by ste sa na výlet vybrali viacerí.

Požičať si motorový čln je dokonalá príležitosť, prejdete si viaceré ostrovy a zažijete nezabudnuteľné chvíle na mori. Nám sa to bohužiaľ nepodarilo, pretože miestnym sa to mimo sezóny neoplatí.

Samozrejme, v lete s jeho zadovážením nebudete mať problém. Nezabudnite zjednávať ceny, isteže iba v prípade, že platíte miestnemu, nie nejakému obchodnému reťazcu alebo firme. Vyskúšate si svoj talent na zjednávanie, my sme zistili, že ho máme. Necháme to na vás, ale pri každom obchode s miestnym obyvateľstvom sa na cene dohodnúť dá. Nebojte sa, skúšajte!

zdroj: Denis Dufala

6. Čo sa v meste a jeho okolí oplatí vidieť?

Do mesta sa môžete vybrať za zábavou, oddychom alebo si vychutnať romantické chvíle so svojou polovičkou. Možností je veľa – od prechádzok po pláži až po večernú romantiku na verejnom balkóniku, o ktorom vie len málokto.

Pravá jadranská zmrzlina

Pravú jadranskú zmrzlinu si môžete kúpiť a vychutnať na promenáde pri pobreží. Najlepšia zmrzlina, ktorú sme v Šibeniku vyskúšali, bola v kaviarni Valeria. S chuťou vám ju odporúčame.

zdroj: Denis Dufala

Katedrála svätého Jakuba

Chrám je zapísaný do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO a natáčala sa v ňom piata séria Game of Thrones. Musíte mať veľké šťastie, aby ste sa pred katedrálou ocitli bez ázijských turistov, preto ju odporúčame navštíviť vo večerných hodinách.

Ďalšou možnosťou je sledovať katedrálu z balkóna. K nemu sa dostanete jednoducho po schodoch, ktoré sú hneď pri mestskej hale. Táto budova leží 20 metrov po ľavej strane od katedrály. Ak pôjdete podľa tohto popisu, určite to magické miesto neminiete.

zdroj: Denis Dufala

Mesto pevností

Šibenik je tiež domovom štyroch pevností. Dve sú turistom dostupné a sú priamo v meste. Tretia stráži vstup k prístavu a leží na malom ostrovčeku Ljuljevac kúsok od mesta. Síce je turistom dostupná, ale kúsok od ruky.

Na štvrtej pevnosti momentálne prebieha rekonštrukcia, čo je škoda najmä pre nadšencov Game of Thrones, pretože tam sa scény seriálu natáčali tiež. Práve vďaka pevnostiam nebol Šibenik nikdy porazený flotilami Osmanov.

zdroj: Denis Dufala

Romantika ako z filmu

Zaujímavé je aj miesto na konci mesta za plážou Banj, kde kotví veľká opustená rybárska loď so stožiarom. Na lodi sme strávili pár večerov, na ktoré nemožno zabudnúť. Je to ideálne miesto na večerné idylky ako z filmu a ak sa posnažíte, určite z toho môžu byť aj pekné fotky na Instagram.

zdroj: Denis Dufala

Uličky v centre mesta

Samotné centrum mesta a uličky, ktoré sa tvária a na chvíľu vás aj presvedčia, že ste v Taliansku, sú kúzelné. Ak budete mať dostatok času, poprechádzajte sa týmto labyrintom. Skúsili sme, za akú dobu sa dvaja ľudia stretnú v strede centra mesta, ak jeden ide z východnej strany a druhy zo západnej. Bola to zábava prvých 20 minút, nakoniec sme sa dokázali nájsť za 40 minút.

Miestny trh aj nočný život

Ak budete mať čas, určite nevynechajte ani miestny trh neďaleko autobusovej stanice, kde nájdete všetko od zeleniny, ovocia až po oblečenie. Jadranská zmrzlina na pláži alebo promenáde musí byť samozrejmosťou.

Nočný život v meste nezaostáva. Odporúčame bar Azimut, ktorý je v piatok a sobotu otvorený do druhej rána. Organizujú sa tu rôzne eventy vrátane koncertov. Ceny drinkov sa dajú porovnávať s barmi strednej triedy na Slovensku. Ani príliš drahé, ani lacné.

Ak by ste sa po bare Azimut potrebovali vytancovať, skúste klub Barcode. Ľudia tam boli vždy priateľskí a zhovorčiví, nikto nemal problém s anglickým jazykom, prekvapivo ani staršie generácie.

zdroj: Denis Dufala

Národný park

Len 13 kilometrov od mesta sa nachádza národný park Krka. Môžete si tu vychnutnať pohľad na prekrásne vodopády, viacfarebné jazierka a nádhernú prírodu. V jazerách v parku sa môžete aj kúpať a dostanete sa tam jednoducho – autobusom zo stanice v Šibeniku alebo prenajatím auta či skútra.

zdroj: Denis Dufala

7. Je mesto finančne náročné?

Chorvátsko nie je najbohatšia krajina, preto sa pripravte, že sa vás niektorí predajcovia pokúsia pripraviť o niečo viac ako by mali.

Mýtne na úsekoch diaľničných ciest stúplo. Cena však záleží na tom, koľko kilometrov v týchto spoplatnených úsekoch ciest prejazdíte.

Cena potravín je veľmi podobná ako na Slovensku. Potraviny ako zelenina či ovocie však odporúčame nakupovať na miestnych trhoch, kde si za väčšie množstvo určite vyjednáte cenu. V porovnaní s obchodnými reťazcami sú potraviny na trhoch oveľa chutnejšie a podľa miestnych aj o niečo zdravšie.

Ceny benzínu sú o pár centov vyššie ako na Slovensku, no nič svetoborné to nie je.

Ubytovaní sme boli v hosteli Scala. Hostel ponúka špičkovú reštauráciu a kaviareň cez chodbu. Všetko tu máte na dosah a ste takmer v centre. Vybavenie bolo tiež vynikajúce a cena na noc sa pohybuje okolo 17 eur na noc. Pomer ceny a kvality bol jednoznačne výhodný, ak však nechcete nocovať v hosteli, určite si pozrite hotely či Airbnb.

Pekárne, ktoré sú takmer na každej ulici, sú otvorené nonstop a pečivo je takmer stále teplé. Slané či sladké pečivo tu je neopísateľne chutné, čerstvé a lacné.

Samozrejme nezabudnite mať vždy po ruke vybraté peniaze, nie všade sa dá platiť kartou.

zdroj: Denis Dufala

8. Je aj v Chorvátsku cítiť kultúrny rozdiel?

Rozdiely sa medzi našimi národmi hľadajú veľmi ťažko, no od Chorvátov sa máme čo učiť. Chorváti sú veľmi láskaví, priateľskí, zhovorčiví a ústretoví. Keď sme prechádzali ulicami a obzerali sme sa, pýtali sa nás, odkiaľ sme a ak sme povedali zo Slovenska, hneď sa tešili. Naviedli nás na správne miesta, poradili nám kam ísť a čo musíme vidieť.

Kuchyňu majú naozaj skvelú. Vzhľadom na to, že je to prímorský štát, preferujú plody mora. Chorvátsko tiež exceluje vo vinárstve, čiže popri špecialitách od kuchárov odporúčame tiež popíjať ich skvelé víno.

TIP: Naučiť sa pár fráz po chorvátsky nepríde na škodu. Sami sme sa ich niekoľko naučili, čo miestnych milo prekvapilo a ďalšie dni nás vítali s otvorenou náručou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *