O krajine klokanov a medvedíkov koala, vitajte v Austrálii.
Austrália je najmenší a najneskôr objavený svetadiel sveta. Skladá sa zo šiestich štátov a to: Západná Austrália, Severné Teritórium, Južná Austrália, Nový Južný Wales, Queensland a Viktória. Špecifické zvieratá, ktoré žijú na tomto svetadiely, nie je možné vidieť nikde inde, len v Austrálii. Pre dobrodruhov je tento kus sveta stále veľkým lákadlom. Pred objavením ju ľudia pomenovali „Terra Australis Incognita“, čo v preklade znamená: „neznáma južná zem“. Poďme si však povedať viac. Prejdime teda k niekoľkým zaujímavostiam o tomto obdivuhodnom svetadiely.
Aj klokany majú „halušky“
V Austrálii boli tiež prípady, keď sa klokany dostali do „high“ stavu, po preniknutí na ópiové polia. Neskôr boli spozorované ako behali a vytvárali niečo, čo sa dalo porovnať s kruhmi v obilí.
Ešte v roku 1880 bolo Melbourne najbohatšie mesto sveta
Melbourne je druhým najväčším mestom, a tiež hlavným mestom austrálskeho štátu Viktória. Návštevníci si tu prídu na svoje takmer vo všetkých ohľadoch vrátane nočného života či divadla.
V roku 1932, austrálska armáda viedla vojnu proti vtákom Emu v západnej Austrálii. Vojnu nakoniec armáda prehrala a tak sa Emu mohli tešiť z výhry
Táto vojna sa odohrala kvôli sťažnostiam verejnosti na veľké množstvo vtákov Emu. Títo vtáci ničili úrodnú pôdu v Západnej Austrálii. Prvé vojenské operácie s cieľom odstrániť Emu sa odohrali 2. novembra roku 1932. Bolo zbadaných 50 vtákov, ktorí sa však držali mimo dostrel. Vojenská čata sa ich snažila nahnať na dostrel, no podarilo sa im zastreliť len tucet vtákov. Po ďalších neúspešných pokusoch, vláda armádu odvolala. Týmto sa táto vojna skončila v prospech Emu.
Južná Austrália bola po Novom Zélande krajina, ktorá dala právo voliť ženám
V roku 1893 deklaroval Nový Zéland právo voliť ženám. Hneď po krajine „haky“, na začiatku nového storočia, právo ženám voliť umožnila aj štát Južná Austrália.
Prvá policajná zložka bola vytvorená z najlepšie chovajúcich sa väzňov
Nedostačujúce množstvo mužskej sily donútilo vládu zložiť štyri hliadky z 12 väzňov a rozdeliť ich na rôzne územia Austrálskych kolónií.
Saudská Arábia importuje ťavy z Austrálie (hlavne pre mäso)
Prvé objednávky na ťavy od Saudskej Arábie sa datujú do 19. storočia. Import týchto púštnych koní, sa podľa vyjadrenia Petra Seidela (riaditeľ ťavej spoločnosti) deje pretože, Saudská Arábia si vychováva ťavy na domáce a závodné účely. Austrálske ťavy sa v Saudskej Arábii spracovávajú prevažne do jedál.
Austrália je domovom najdlhšieho plotu na svete, ktorý v dĺžke meria 5531 kilometrov. Bol vybudovaný pre udržanie divokých psov Dingo od úrodnej pôdy.
Plot sa začal stavať v roku 1880 a bol dokončený o 5 rokov neskôr. Ďalším dôvodom, prečo sa prekážka postaviť musela bol, že divokí psi ohrozovali ovce, ktorých je v Austrálii obrovské množstvo.
Ak by si chcel navštíviť každý deň inú pláž, trvalo by ti 29 rokov kým by si si ich všetky pozrel.
Pobrežie celej Austrálie je dlhé viac ako 30 000 kilometrov. Málokomu sa podarí navštíviť všetky pláže Austrálie, pretože by tomu musel zasvätiť väčšinu svojho života.
V Austrálii je 3,3 násobne viac oviec ako ľudí
Ovce chovajú hlavne pre vlnu, mäso, kožu a mlieko. Austrálčania majú ovce naozaj hojne, čo ich ekonomike prispieva.
Keď sa narodí kengura je dlhá len pár centimetrov
Po narodení, matka mláďaťa nosí narodenú kenguru vo svojom vaku. Mláďa opustí matkin vak po približne roku a pol.
Zhruba 63% ľudí v Austrálii trpí nadváhou
Výskumníci tiež zistili, že až 67% obyvateľov prestalo cvičiť. Austrálčania podľa výskumov zleniveli.
V neznámej južnej zemi je zakázané kráčať po chodníku vpravo
V európskych krajinách je chodiť vpravo normálne. „Iný kraj iný mrav“, v Austrálii chodíte vždy po ľavej strane. Takto sa prinajmenšom vyhnete vyčítavým pohľadom.
Najvyššia výhra v histórii futbalu bola zaznamenaná v medzinárodnom zápase, keď v roku 2001 Austrália zdolala Samou 31:0
Útočník Archibald Thompson prelomil v tomto zápase rekord, kde skóroval až 13 gólov.
V Brisbane sa každoročne konajú švábie preteky
Naposledy sa závod uskutočnil 26. januára 2019 v hoteli Story Bridge. Prvý závod sa konal v roku 1982 a vyhral ho šváb s menom „Soft Cocky“. Od vtedy sú švábie závody v Austrálii tradíciou.
Canberra ako kompromis
Canberra vznikla v roku 1908, ako akýsi kompromis medzi Sydney a Melbourne, pretože obe mali vyhliadky stať sa hlavným mestom. Po vzájomnej dohode týchto metropol sa hlavným mestom Austrálie stala Canberra.
Od roku 1979 nedošlo v Austrálii k úmrtiu, ktoré by bolo zapríčinené uhryznutím pavúkom.
Austrálčania sú na jedovatý hmyz už prakticky zvyknutý, preto sú na takéto prípady pripravený. V prípade, že sa dostanú do styku s jedom, je dôležité rýchle podanie protilátky.
Ak by sa strecha opery v Sydney pospájala dokopy, vytvorila by dokonalú guľu. Architekt sa takto inšpiroval, keď jedol pomaranč.
Tento architektonický skvost Austrálie, si príde pozrieť viac ako milión turistov za rok.
Do roku 1902 platil zákaz kúpania sa na plážach počas dňa.
Tento zákaz bol vyhlásený, pretože bolo nemravné sa vyzliekať a tiež vidieť niekoho v plavkách bolo veľmi výnimočné. V októbri 1902 William Gocher, začal plávať v akomsi ochrannom obleku, bol zahalený od krku až po kolená. Štátne zložky ho 2 razy vyzvali aby z vody okamžite vyplával, no tomu sa tak nestalo. Na tretí krát, Williama z vody vytiahla polícia, no žiadnym spôsobom ho nepokutovali.
Austrália však skrýva oveľa viac zaujímavostí, ktoré objavíš, až ju sám prebádaš. Ak máš skúsenosti s touto obdivuhodnou krajinou, budeme radi ak sa o nich s nami podelíš v komentároch pod článkom.