23. decembra 2024

Obec Moravany nad Váhom leží vedľa kúpeľného mesta Piešťany a pýši sa veľmi bohatou históriou. Ku koncu tridsiatych rokov minulého storočia vyoral v miestnom chotári roľník Štefan Hulman akési malé torzo postavy. Bez nôh, bez rúk, bez hlavy a len o veľkosti ôsmich centimetrov. Venoval ho deťom, ktoré sa s ním následne hrávali ako s bábikou. Až neskôr, pred vypuknutím druhej svetovej vojny, si „hračku“ všimol návštevník kúpeľov Bernhard Germann, ktorý na pamiatku roľníka vyfotografoval a obrázky mu potom poslal. Neskôr sa v oblasti započali prelomové výskumy.

V ich čele bol nemecký archeológ Lothar Zotz. Keďže chcel kopať na území cudzej krajiny (Slovenský štát), potreboval povolenie. V Európe už zúrila vojna a dohodnúť sa s vtedajším spojencom nebolo náročné. Vo veci sa angažoval aj sám Heinrich Himmler, veliteľ Waffen-SS, Gestapa a Hitlerov blízky pobočník. Tiež bol však čestným prezidentom nacistickej spoločnosti Ahnenerbe (v preklade Dedičstvo predkov). Jej úlohou bolo dokazovať nadradenosť árijskej rasy a potvrdzovať germánske osídlenie naprieč kontinentom. Himmler teda napísal Vojtechovi Tukovi, predsedovi slovenskej vlády, a požiadal o ho povolenie pre vykopávky. Tuka jasne súhlasil a začalo sa s prácami.

Aj v roku 2017 sa do miestnych polí zahryzli bagre s účelom začatia nových archeologických vykopávok. V tomto prípade však zostalo iba pri slovách a odborníci výskum nezačali

Zotz so svojimi spolupracovníkmi i dobrovoľníkmi z miestnej obce začali kopať na rôznych lokalitách a postupne nachádzali pozostatky po dávnom osídlení. Veľké akcie sa konali dvakrát, a to v roku 1941 a 1943. Nachádzali stopy po príbytkoch, zvyšky nástrojov či kosti pravekých zvierat. Archeológom sa darilo, a tak sa na lokalitu prišli osobne pozrieť Jozef Tiso i Vojtech Tuka. Ich prítomnosť je zvečnená na dobových fotografiách. Dokonca sa kedysi špekulovalo, či Moravany nad Váhom nenavštívil aj samotný Himmler. Neexistujú však žiadne dôkazy potvrdzujúce jeho prítomnosť.

Jozef Tisov a Vojtech Tuka na prehliadke nálezísk v Moravanoch nad Váhom. S palicou v ruke im ich ukazuje Lothar Zotz

Po niekoľkých rokoch však intenzita prác začala upadať. Nepriaznivá situácia na fronte z pohľadu Nemecka doľahla aj na mieste vykopávky. Sám Zotz musel odísť bojovať a svoje nálezy nechal odviesť do Prahy, odkiaľ sa dostali až do Nemecka. Niektoré z nich zmizli, iné boli zničené a našťastie sa čosi aj zachovalo. Keď však Zotz v roku 1967 zomrel, zobral si do hrobu so sebou aj jedno tajomstvo. Bližšie o ňom napísal vo svojej knihe známy slovenský historik Pavel Dvořák:

Na lokalite Lopata vraj vykopal tridsať až štyridsať centimetrov vysokú Venušu, ktorú bližšie nepreskúmal, ale priamo v hlinenom bloku zakonzervoval sadrovým obväzom a spolu s ostatnými pamiatkami odoslal do Prahy. Od tých čias ju nik nevidel. Ešte aj Zotzove výskumné správy sa vrátili na Slovensko spôsobom, s ktorým sa sotva dalo rátať. Zachovali sa v Himmlerovom archíve, ktorý po vojne zhabali Američania, po rokoch ich odkopírovali a poslali do Európy. V jednej zo svojich správ napísal Zotz celkom jednoznačne:„Je možné, že väčší kus opracovaného mamutieho kla prinesie pri konzervovaní prekvapenie…“ Na toto prekvapenie sa čaká dodnes.

Toto je Moravianska venuša. Či sa v obci skutočne našla aj jej „sestra“ dnes nevie nikto s istotou povedať

Ani v roku 2021 stále netušíme, či druhá venuša vôbec existovala. Ak áno, bol by to mimoriadne vzácny nález, avšak neexistuje žiadny záznam o tom, kde by sa mohla nachádzať. Ak ju teda ešte nikto nezničil. Možno záhadu strateného pravekého pokladu už nikto nikdy nevyrieši, možno sa artefakt nájde v nejakom dávno zabudnutom archíve.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *